Zajęcia przedszkolne dla dzieci 3-4 letnich

Emocje

W pierwszym roku skupiamy się głównie na emocjach. Uświadamiamy dzieciom istnienie różnych uczuć, pokazujemy sposoby prawidłowego ich wyrażania, rozładowania napięć emocjonalnych. Stosujemy między innymi improwizacje ruchowe, głosowe i instrumentalne.

Emocje odczuwamy wszyscy. Towarzyszą nam od najwcześniejszych dni życia – zarówno te pozytywne jak i negatywne. Nie zawsze uświadamiamy sobie ich siłę, ich wpływ na nasze decyzje życiowe, ich znak (plus czy minus). Człowiek świadomy siły i rodzaju swoich uczuć podejmuje decyzje w sposób dojrzały i często są to decyzje trafne i uzasadnione. Dziecko słucha naszych słów, ale przede wszystkim wyczuwa nasze emocje. Jeśli chcemy przekazać mu coś ważnego, to tylko wtedy będziemy mogli do niego dotrzeć, jeśli nasze uczucia będą zgodne ze słowami. Dziecko uczy się przez naśladownictwo. Pokazując mu, że słuchamy jego słów z uwagą, interesuje nas nie tylko treść przekazywanych informacji, ale również emocje jej towarzyszące, uczymy go prawidłowej, dobrej komunikacji.

Oprócz improwizacji głosowych, ruchowych i instrumentalnych na zajęciach dla dzieci stosujemy elementy chromatoterapi, kształtującej wrażliwość na odbiór bodźców somatosensorycznych.

Kolory, smaki, dźwięki i zapachy wykorzystujemy do podkreślenia siły oddziaływania emocji. Kolor czerwony kojarzy się z energią, siłą, odpornością i radością. Dawkowany w niewielkich ilościach stymuluje nasz układ nerwowy, poprawia nastrój. Połączony z radosną, żywą muzyką, spontanicznym ruchem, słodkim smakiem i różanym zapachem wpływa na nas energetyzująco.

Zajęcia dla dzieci 3-4 letnich

Zajęcia dla dzieci 3-4 letnich

Kolor zielony kojarzy się z odpoczynkiem, relaksem, odreagowaniem. Wpływa kojąco na system nerwowy. Połączony ze spokojną muzyką, ćwiczeniami oddechowymi, miętowym smakiem i zapachem wpływa na nas wyciszająco.

Kolor żółty kojarzy się z radością, uczuciem szczęścia i zadowolenia. Wpływa zarówno kojąco, jak i pobudzająco na system nerwowy. Połączony z radosną, spokojną muzyką, ćwiczeniami oddechowymi, cytrynowym smakiem i zapachem wpływa na podwyższenie naszego nastroju, uspokojenie
Im wcześniej nauczymy się rozpoznawać emocje, radzić sobie z uczuciami destruktywnymi (wściekłość, rozpacz, zazdrość) tym lepiej będziemy funkcjonować w życiu dorosłym.

Share