Idą Święta

Zbliża się Boże Narodzenie. Dla wielu osób najpiękniejsze, najbardziej rodzinne i magiczne Święta w całym roku. Choinka pięknie przystrojona, wyjątkowe potrawy i atmosfera radości, oczekiwania, tajemnicy. Dla nas jest to czas silnych wzruszeń. A dla dzieci?

Dzieci przeżywają Święta bardzo emocjonalnie. Czekają na choinkę, prezenty, Św. Mikołaja. Czas świąteczny, to okres spotkań rodzinnych – wizyta ukochanej babci, czy cioci. Wszystko to sprawia, że dziecko jest nadmiernie podekscytowane. I nie tylko te dobre emocje towarzyszą mu przed Gwiazdką. Często możemy zaobserwować u maluchów wybuchy złości i płaczu. Możemy dziecku pomóc złagodzić napięcie przedświąteczne. Dużo rozmawiajmy z pociechą o nadchodzących dniach. Opowiadajmy o tradycjach świątecznych – tych powszechnych i tych typowych dla naszej rodziny. Włączajmy je w przygotowania potraw, drobne porządki. Najważniejsze, aby podchodzić do dziecięcych emocji ze spokojem i zrozumieniem. Ono tak bardzo przeżywa Święta, że najdrobniejsza rzecz może wytrącić je z równowagi. Najlepiej nie zwracać uwagi na chwilowe „kryzysy” i po ich przejściu przytulić malucha ze słowami „wiem, że jest ci trudno”. Okazane zrozumienie zamiast reprymendy pomoże dziecku uporać się z nadmiarem emocji.

Święta Bożego Narodzenia są nie tylko czasem obdarowywania się rzeczowymi upominkami, ale przede wszystkim okazją do bycia ze sobą, czułości i empatii. Dziecko zapomni, jaką zabawkę dostało pod choinkę, ale zawsze będzie pamiętało uczucie wsparcia i zrozumienia od swoich najbliższych.

Share


Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwszy!