Składanie świątecznych życzeń

Wieczór Wigilii – tylko jeden, jedyny w całym roku taki wieczór. Dopiero co biegaliśmy za prezentami, robiliśmy zakupy, przygotowaliśmy wyjątkowe dania, a już biały opłatek jest w naszych rękach. Wzruszenie ściska nam krtań i podchodzimy do naszych bliskich aby złożyć świąteczne życzenia.

Życzenia skierowane do naszego przedszkolaka to jeszcze jedna okazja, aby uświadomić mu, jak bardzo jest dla nas ważny. W słowach skierowanych do dziecka zawrzyjmy  wiedzę o jego wyjątkowości, niepowtarzalności (np. „Życzę ci, abyś mógł dużo budować z klocków, tylko ty tak potrafisz je połączyć, że tworzą zaczarowany świat; nikt na całym świecie nie umie tak pięknie się uśmiechać, życzę ci, abyś miała dużo radości” itp.) Tak sformułowane życzenia wzmocnią w maluchu poczucie własnej wartości. Składanie życzeń jest jeszcze jedną okazją, aby również nauczyć dziecko dostrzegania drugiego człowieka. Dobrze jest znaleźć wcześniej trochę czasu i porozmawiać z dzieckiem, czego mogłoby życzyć braciszkowi, babci, wujkowi. Uświadomi to maluchowi, że ludzie mają różne potrzeby i pragnienia. Empatyczna postawa i poczucie własnej wartości  to cechy, które zaowocują dobrym przystosowaniem społecznym w dorosłym życiu.

Cała „magia” nadchodzących Świąt, to właśnie bliskość z drugim człowiekiem, dostrzeganie jego wyjątkowości i poczucie, że jesteśmy dla drugiego ważni i niepowtarzalni. A choinka, prezenty i smakołyki to tylko piękna tych Świąt oprawa.

Share


Jeszcze nikt nie skomentował. Bądź pierwszy!