Wspólnie spędzony czas z dzieckiem

Nasz przedszkolak zachowywał się wzorowo. Jesteśmy z niego dumni. Chcemy nagrodzić go czymś, co sprawi mu radość. Najczęściej biegniemy do sklepu po drobną zabawkę, słodycze. Dziecko cieszy się tym przez chwilę.

Jest jednak nagroda, którą będzie pamiętało i wspominało w dorosłym życiu. Tą nagrodą jest wspólne z rodzicem spędzenie czasu. Wykorzystajmy ciepłą aurę i wybierzmy się na długi spacer, połączony z uważnym wysłuchaniem tego, co dziecko chce nam opowiedzieć. Wybierzmy się na basen, rower, pograjmy w piłkę. Podejmijmy wspólne twórcze aktywności. Można razem upiec ciasteczka, malować farbami, lepić z plasteliny, albo z masy solnej. Ważne, aby ten czas był całkowicie poświęcony dziecku, jego zainteresowaniom, pasjom. Aby nie rozdrabniać go na inne sprawy. Dziecko ma poczucie, że jest dla nas ważne, że chcemy z nim przebywać, wysłuchać go. Można umówić się z dzieckiem na konkretny czas, np. raz w miesiącu, w którym zrobicie coś wyjątkowego.

Intensywny czas spędzony razem zaowocuje niezwykłą więzią między dzieckiem i rodzicem. Wspomnienia takich „magicznych” chwil pomogą rozwiązywać w przyszłości konflikty między rodzicami i dorastającymi już dziećmi.

Share


1 Komentarz

Dołącz do dyskusji
  1. Najlepsze nasze wspólne chwile (moje i mojej córeczki Ani) to pieczenie niedzielnych ciasteczek. Rozmawiamy, śmiejemy się, Ania mówi, że kocha nasz "ciasteczkowy" czas.
    29 października 2013 Odpowiedz